بیبی شاور

جشن بیبی شاور شاید به اندازه دیگر جشن‌هایی مثل تعیین جنسیت و یا جشن دندونی رواج نداشته باشد، ولی دانستن در مورد آن می‌تواند جالب باشد. این جشن که بیشتر در کشورهای آمریکایی و چند کشور اروپایی رواج دارد، هدفش شادی قبل از زایمان و جمع‎‌آوری سیسمونی است. در حالی که در تعیین جنسیت صرفا به موضوع اعلام جنسیت نوزاد پرداخته می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم به تفاوت جشن بیبی شاور و تعیین جنسیت بپردازیم و در مورد این دو جشن پرطرفدار بیشتر بدانیم. پس اگر شما هم در این باره کنجکاوید، در ادامه همراه ما باشید.

جشن بیبی شاور چیست؟

شاید این کلمه زیاد به گوشتان آشنا نباشد، البته حق دارید زیرا این جشن در ایران زیاد رواج ندارد. جشن بیبی شاور به جشنی کوچک و خودمونی گفته می‌شود که اقوام نزدیک (صرفا بانوان) در ماه هفتم بارداری در کنار بانوی باردار جمع می‌شوند. اصطلاح Shower به معنای کادوباران است که می‌توان به آسانی متوجه مفهوم آن شد! در واقع در جشن بیبی شاور بانوان دور یکدیگر جمع شده و کادو به مادر جنین می‌دهند. این کادوها معمولا شامل لباس نوزاد، عروسک، پوشک و غیره است. یعنی اکثر مایحتاج نوزاد و مادر در این روز کادو داده می‌شود و در کنار هم عکس یادگاری می‌گیرند. هدف از این جشن کمک به پدر و مادر در جهت تهیه لوازم کودک تازه متولد شده است. از دیگر رسومی که در بیبی شاور رواج دارد، تهیه کیک و تزئین آن به شکل نوزاد است. همچنین مهمانان در این جشن بازی‌های کوچک انجام داده و خاطره‌سازی می‌کنند.

جشن بیبی شاور

چند نکته که بد نیست بدانید

 • در جشن بیبی شاور مهمانان با مادر عکس یادگاری گرفته و آن را هدیه می‌گیرند.
 • معمولا به مهمانان هدیه‌ای کوچک و یا کارت تشکر داده می‌شود.
 • برای این جشن معمولا سرگرمی‌های کوچک تهیه می‌شود.
 • تم این جشن می‌تواند شامل رنگ‌های طلایی، سفید، آبی، صورتی و غیره باشد.
 • در بیبی شاور اتاق نوزاد به زیباترین شکل چیده شده و در معرض دید مهمانان قرار داده می‌شود.

جشن تعیین جنسیت چیست؟

همانگونه که از نامش پیداست جشن تعیین جنسیت حول محور جنسیت نوزاد برگزار می‌شود. در این جشن زوج خوش سلیقه اقوام خود را دعوت کرده و به شکل سوپرایز تعیین جنسیت نوزادشان را جشن می‌گیرند. برای این کار بانوی باردار از قبل سونوگرافی انجام می‌دهد، ولی جواب آزمایش به یکی از نزدیکان اهدا می‌شود. سپس با برگزاری جشنی با تم صورتی و آبی جنسیت بچه به همگان اعلام می‌شود. برای این جشن جعبه‌ای بزرگ از قبل تدارک می‌بینند که به شکل سوپرایز داخل آن با بادکنک آبی و یا صورتی پر می‌شود. رنگ آبی مختص نوزاد پسر و رنگ صورتی مخصوص نوزاد دختر در نظر گرفته می‌شود. سپس با باز کردن آن و مشخص شدن بادکنک‌های رنگی به شکل سوپرایز جنسیت نوزاد به والدین و اطرافیان گفته می‌شود. این جشن پر از شور و هیجان است و به یکی از خاطره‌انگیزترین جشن‌ها برای والدین نوزاد تبدیل می‌شود. تعیین تم تعیین جنسیت، کیک با طرح نوزاد، چیدمان صورتی و آبی و غیره از جمله کارهایی است که برای این روز در نظر گرفته می‌شود.

چند نکته که خوب است بدانید

 • جشن تعیین جنسیت برخلاف بیبی شاور زنانه نیست و اقوام و دوستان نزدیک دعوت می‌شوند.
 • دو رنگ آبی و صورتی رنگ‌های غالب این جشن است.
 • تا قبل از این جشن والدین از جنسیت نوزاد خود مطلع نیستند.
 • برای عکاسی تعیین جنسیت در آتلیه لازم است تا از قبل نتیجه سونوگرافی توسط یکی از اقوام نزدیک به تیم عکاسی ارسال شود.

جشن سیسمونی ایرانی یا بیبی شاور؟

با توضیحاتی که در بالا گفتیم، مشخص شد که جشن بیبی شاور شباهت زیادی به جشن سیسمونی نوزاد در ایران دارد. با این تفاوت که چیدمان، کیک، لباس‌ها، کادوها و غیره در بیبی شاور به سبک غربی انجام می‌شود و چندان شبیه فرهنگ ما نیست. ولی این دلیل نمی‌شود تا از برگزاری جشن شاد در کنار دوستان گذشت!

جشن بیبی شاور چیست

تفاوت جشن بیبی شاور و تعیین جنسیت

با این تفاسیر متوجه شدیم که جشن بیبی شاور و تعیین جنسیت زمین تا آسمان با یکدیگر فرق دارد. در بیبی شاور هدف جمع آوری سیسمونی است، در حالی در تعیین جنسیت تنها جنسیت نوزاد به همگان اعلام می‌شود. امروزه در کشور ما جشن اعلام جنسیت بیشتر از بیبی شاور رواج دارد. به همین دلیل عکاسی تعیین جنسیت یکی از پرطرفدارترین ژست‌های عکاسی در آتلیه‌ها محسوب می‌شود.

ویژگی‌های جشن  بیبی شاور و تعیین جنسیت

جشن بیبی شاور و تعیین جنسیت همانگونه که هدف متفاوتی دارند، از ویژگی‌های مختلفی نیز برخوردارند. از تم گوناگون با رنگ‌های مختلف گرفته تا موسیقی و سرگرمی‌های متنوع. در ادامه بیشتر به تفاوت این دو مورد می‌پردازیم تا تفاوت آن‌ها را بیشتر بدانیم.

تفاوت تم جشن بیبی شاور و تعیین جنسیت

تم جشن تعیین جنسیت ترکیبی از دو رنگ آبی و صورتی است. همانگونه که گفتیم آبی برای نوزاد پسر و صورتی برای نوزاد دختر در نظر گرفته می‌شود. به همین دلیل رنگ چیدمان، کیک، لباس‌ها، ریسه‌ها و غیره همگی با این دو رنگ تزئین می‌شود. در حالی که جشن بیبی شاور صرفا به نوزاد در راه می‌پردازد و در چیدمان و تم آن به طرح‌های کودکان و مختص نوزاد پرداخته می‌شود. طراحی کیک، دکوراسیون، ریسه‌ها و غیره همگی تداعی‌گر نوزادی است که به زودی متولد می‌شود.

کادوهای جشن

جشن بیبی شاور زمانی برگزار می‌شود که جنسیت نوزاد از قبل تعیین شده است. به همین دلیل همه مدعوین با علم به جنسیت نوزاد کادو مختص دختر و یا پسر هدیه می‌کنند. در حالی که در جشن تعیین جنسیت معمولا کادو داده نمی‌شود، زیرا افراد هنوز از جنسیت نوزاد مطلع نیستند.

عکاسی تعیین جنسیت

مدت زمان جشن

معمولا جشن بیبی شاور به دلیل نزدیک بودن به ایام زایمان و در جهت رفاه حال مادر در مدت زمان کوتاهی برگزار می‌شود. این جشن معمولا سه ساعت به طول می‌انجامد و در نهایت خیلی زود تمام می‌شود. ولی جشن تعیین جنسیت ممکن است طولانی‌تر باشد و شور و هیجانی بیشتر به همراه داشته باشد.

تنوع مهمانان هر دو جشن

در جشن تعیین جنسیت اقوام و دوستان نزدیک اعم از زن و مرد شرکت می‌کنند. در حالی که در جشن بیبی شاور تنها بانوان حضور پیدا کرده و جشن حالت زنانه دارد.

عکاسی جشن تعیین جنسیت و بیبی شاور

از آنجایی که جشن تعیین جنسیت نسبت به بیبی شاور رواج بیشتری در ایران دارد، والدین زیادی ترجیح می‌دهند تا در آتلیه عکس‌های خود را به ثبت برسانند. به همین دلیل امروزه آتلیه‌های زیادی با تهیه چیدمان مربوط به این روز از زوج عکاسی کرده و آن‌ها را سوپرایز می‌کنند. همچنین این امکان وجود دارد تا جشن در باغ یا منزل شخصی برگزار شده و عکاس حرفه‌ای هم در انجا حضور پیدا کند. جشن بیبی شاور به دلیل خصوصی‌تر بودن ممکن است نیاز به حضور عکاس حرفه‌ای نداشته باشد. ولی اگر قصد اجرای این جشن را دارید، بهتر است تا یک تیم عکاسی مجرب نیز دعوت کنید.

عکاسی تعیین جنسیت

اگر قصد دارید تا جشن تعیین جنسیت برگزار کنید، برای داشتن تصاویر به‌یادماندنی بهتر است از یک عکاس حرفه‌ای کمک بگیرید. امروزه آتلیه‌های زیادی به این کار می‌پردازند و با گرفتن عکس‌های مهیج زوج سوپرایز شده را خوشحال‌تر می‌کنند. فراموش نکنید که حتما قبل از عقد قرارداد با آتلیه نمونه‌ کارهای آن‌ها را بررسی کرده و درباره ژست مورد نظرتان صحبت کنید.

عکاسی جشن تعیین جنسیت نوزاد

عکاسی جشن بیبی شاور

اگر تمایل دارید تا جشن بیبی شاور برگزار کنید، پس چه چیزی به‌یادماندنی‌تر عکس‌هایی رنگی! می‌توانید قبل از جشن از یک عکاس مجرب دعوت کنید تا در این روز زیباترین تصاویر را به ثبت برساند. به خاطر داشته باشید که پیش از جشن در فضای مجازی و سایت‌های مختلف جستجو کرده و درباره ژست‌ها، تم، چیدمان و غیره الگو بگیرید.

ویژگی‌های یک آتلیه کاربلد چیست؟

یکی از اصلی‌ترین مشخصه‌های یک آتلیه مجرب داشتن تجهیزات مدرن است. این امر موجب ثبت تصاویر خوش رنگ و جذاب‌تر می‌شود. پس حتما قبل از عکاسی با عکاس خود در این باره صحبت کنید. خلاقیت یکی دیگر از ویژگی‌هایی است که باید مد نظر داشته باشید. عکس‌های خلاقانه تا سال‌ها برایتان جذابیت ویژه‌ای دارد. صبر و حوصله نیز از دیگر مشخصه‌های یک تیم مجرب است که در خلق تجربه‌ای خاطره‌انگیز موثر است.

آتلیه عکاسی شیما

اگر ساکن کرج هستید و می‌خواهید به عکاسی در جشن تعیین جنسیت و یا بیبی شاور بپردازید، آتلیه عکاسی شیما با کادری مجرب در کنار شماست. ما با تجهیزاتی نو و جدید زیباترین عکس‌ها را از شما به ثبت می‌رسانیم و خاطره‌ساز جشن‌های شما خواهیم شد. برای این کار تنها کافیست از قبل با تماس گرفته و هماهنگی‌های دقیق را انجام دهید.

جشن تعیین جنسیت چیست

دیگر خدمات عکاسی شیما چیست؟

 • عکاسی صنعتی
 • عکاسی تولد
 • عکاسی فرمالیته عروس
 • عکاسی دندونی نوزاد
 • عکاسی کودک
 • عکاسی سالگرد ازدواج

کلام پایانی

در این مقاله به بیانی ساده با تفاوت جشن بیبی شاور و تعیین جنسیت آشنا شدیم. هر دو این جشن از شور و هیجان زیادی برخوردار است و به یکی از فراموش‌نشدنی‌ترین روزهای زوجین تبدیل می‌شود. چه خوب است که با همراهی یک تیم عکاسی حرفه‌ای این روز را به نحو احسن ثبت کرده و در آلبوم خاطرات ذخیره کرد. اگر دوست دارید تا بهترین عکس‌ها را داشته باشید می‌توانید روز کمک آتلیه عکاسی شیما حساب کرده و بهترین خدمات را دریافت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *